Asp.Net Core 1.0′ a Giriş

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere Asp.Net Core hakkında elimden geldiğince (öğrenebildiklerim kadarıyla) genel bilgiler vermeye ve Asp.Net Core projelerindeki yeni dosya yapıları ve proje configurationına göz atmaya çalışacağım.

Microsoft’ un son zamanlarda .Net Framework alanında yaptığı .Net Framework’ün çekirdeğini açık kaynak olması ve platformdan bağımsız olması büyük ilgi çekmişti. Bu hamlelerle beraber Microsoft .Net Core gelişimine devam ederken aynı zamanda web .Net Core üzerinden web uygulamaları geliştirmek için kullandıüı ASP.NET  5  isimlendirmesi yerine ASP.NET Core isimlendirmesini tercih etti, ve yeni sürüm ASP.NET Core 1.0 adını almış oldu.

.NET Core uygulamarı .NET Framework’ün temel çekirdek versiyonu. .NET Core, CoreFX ismindeki sınıf kütüphanesinden oluşmaktadır ve CoreCLR adındaki runtime üzerinde çalışmakta. CoreFX Git repositorysine ulaşmak için :  https://github.com/dotnet/corefx

Farklar

Klasik ASP.Net ile ASP.Net Core arasında bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin Core projelerinde şu an için sadece C# dili ile geliştirme yapılıyor olması, sadece MVC veya Web API projelerinde kullanılabilmesi, Web forms geliştirmesi şu an için yapılamamaktadır.Genel olarak  .Net Core çekirdeği şu an için Console ve Web projelerinde (MVC) kullanabilmektedir. Bunun yanında klasik Asp.Net eski .Net framewok üzerinde çalısırken Asp.Net Core projeleri .Net Core üzerinde çalışmaktadır, yani önceden projelerimizde kullandıgımız bazı system kütüphanelerini kullanamıyor olabiliriz.

Kullanılabilirlik

Şu an için klasik Asp.Net’in oturmuş yapısı bize daha güven vermekte ve stabil haldedir. Asp.Net Core’un ise klasik Asp.Net den en büyük avantajı platform bağımsızlığı ve de sağladığı performans artışıdır. Fakat hala geliştirilmekte olduğu için bence kararlı bir sürümü release edikdikten sonra aktif olarak kullanılmaya başlanması doğru olacaktır tabi bunun dışında değişikliklere adapte olmak adına canlı projeler haricinde bir kaç şey yapılabilir.

Proje Yapısı

Öncelikle .Net Core’u kullanabilmek için .Net Core  eklentisini ve Visual Studio Update 3’ü kuramnız gerekecektir. Detaylı bilgi için: https://www.microsoft.com/net/core#windows

Visual Studio’da  File – New – Project menüsünden daha önce oluşturduğumuz gibi ASP.NET Core Web Application(.NET Core) seçiyoruz. Sonrasında  karşımıza üç farklı project şablonu gelmektedir. Bunlar; Blank, Web API ve Web Application. Empty sadece temel dosyaların bulunduğu boş bir proje, Web API REST bazlı API servisleri yazmak için uygun altyapıya sahip bir proje, Web Application ise klasik bir web uygulaması(MVC) için gerekli kütüphanelerin hazır geldiği bir proje oluşturmamızı sağlıyor. Biz Web Application şablonunu seçelim ve burdaki dosya ve proje yapılarına bir göz atalım.

İlk olarak gözümüze çarpam önceden alışageldiğimiz XML tabanlı konfigürasyon dosyaları yerine JSON tabanlı konfigürasyon dosyalarıdır. Kısaca bu dosyalara değinmek gerekirse;

  • appsettings.json  eski web.config dosyasında sakladığımız ayarlar dosyası (Connection String ve App Setting v.b.)
  • bundleconfig.json  CSS ve JavaScript dosyalarının bundle olarak konfigüre edildiği dosya.
  • project.json dosyasında projenin bağımlılıkları, build/publish seçenekleri, publish öncesi/sonrasında çalışacak komutlar bulunur.
  • launchSettings.json dosyasında ise projenin hangi durumda hangi ayarları kullanacağının belirlendiği dosyadır. (Prod veya test ortamında kullanılacak ayarların belirlenmesi gibi.)
  • global.json. .Net Core versiyonunun belirlendiği ve dizinlerin ayarlandığı dosya.

Şimdilik bu kadar arkadaşlar, ileride daha detaylı bilgiler yer vermeye ve  bu frameworkü kullanarak basit bir proje yapmayı planlamaktayım. Pratik olarak kullandığımız zaman daha faydalı olacağına inanıyorum.

Bir cevap bırakın
Son Yazılar