Agile Proje Yönetimi Nedir, Neden Agile?

Merhaba Arkadaşlar,

Uzun bir zamandır gerek mezuniyetim, gerek bitirme tezim, gerekse diğer işlerim dolayısıyla yeni bir yazı yazmaya, bir şeyler kurcalamaya zaman bulamamıştım. Devam eden zamanlarda düzenli bir şekilde araştırmaya ve sizlere öğrendiklerimi derleyip aktarmaya çalışacağım.

Bu ve bundan sonraki bir kaç  yazımda daha önceden çokça duyduğum, az da olsa araştırma bulduğum  “Extreme Programming” ve “Agile Methodology” hakkında bir şeyler öğrenip sizlerle paylaşıyor olacağım.

Öncelikle Agile Proje Yönetimi nedir bundan biraz bahsedelim. Agile proje yönetimi türkçeyle “Çevik Proje Yönetimi” son yıllarda  yönetim metodojileri arasında öne çıkmasının yanı sıra uygularken ki avantajları ile dikkat çekmekte.  Çevik Proje Yönetimi anlayışı , klasik proje yönetiminde çıkan bazı sorunlara çözüm üretmek niyetiyle ortaya çıkmıştır. Bunu yaparken de klasik proje yönetim mimarilerinden farklı bir teknik  uygulanmaktadır.

Çevik Proje Yönetimi temelde bir  projeyi aşamalı olarak geliştirmeyi tasarlayarak , bu aşamalar sırasında mümkün oldukça esnek davranmaya imkan tanıyan ve kullanıcılarla iletişim halinde olunmasını öneren bir proje yönetim metodudur. Proje sonunda kullanılacak bir ürün ortaya çıkan projelerde  kullanılır. Agile Project Management genel bir yaklaşım ve hareket alanı olarak çeviklik getirildiğini aklınızdan çıkmasın.  Bu yaklaşım içerisinde bir çok farklı  framework kullanılmakta ancak bunların en çok kullanılanları ise Scrum ve XP(Extreme Programming)’dir.

Klasik yöntemde işler plana uygun ilerliyorsa herhangi bir sorun yoktur. Çevik yaklaşıma göre, doğru yolda olup olmadığımızı müşteri bize söyleyebilir.  Bu sebeple, müşteriden sıkça geri bildirim almak için ürün aşamalı(artan) şekilde geliştirilir. Her bir aşamada ürüne çalışan fonksiyon(lar) eklenir ve müşteriye teslim edilir. Gereksiz fonksiyon veya gerçekten müşterinin ihtiyacı olmayan fonksiyonların oluşturulmasından kaçınılır, böylelikle zaman ve emek maliyetinden de kazanç sağlanmış olur. Klasik yöntemden farklı olarak tek ve uzun bir analiz dönemi yerine, her teslimattan önce geliştirilecek fonksiyonlar için analiz ve tasarım kısa döngüler halinde yapılır. Çevik yaklaşımda, nihai ürün müşteri geri bildirimi ile oluşturulduğundan sonuç, mutlu müşteri ve başarılı projedir.

Agile’ ın avatanjlarından bir kaçı aşağıdaki gibidir.

  1. Kişiler ve arasındaki iletişim , kullanılan süreç ve araçlardan daha önemlidir
  2. Portatip ürün, anlaşılır dökümantasyondan daha önemlidir
  3. Müşteri ile ilişki, müşteri sözleşmesinde yazanlardan daha önemlidir
  4. Değişime uyum sağlamak yapılan plana ne olursa olsun bağlı olmaktan daha önemlidir.

Agile yaklaşımlar uygulandığında artan;

  • proje üretkenliği,
  • projenin değişikliklere hızlı adapte olabilme yeteneği,
  • proje kalitesi ve
  • projenin pazara çıkış hızı

doğrultusunda projelerin başarı oranları %80’lere çıkartılabilmiş ve elde edilen önemli rekabet avantajı ile birlikte proje karlılıkları artırılmıştır.

Bir cevap bırakın
Son Yazılar